Openbaar vervoer in Wenen

Ik ken geen stad ter wereld waar het openbaar vervoer zo goed geregeld is als in Wenen. Het is snel, betaalbaar, efficiënt en je ziet de stad er in korte tijd mee. Het openbaar vervoer in Wenen is in handen van de Wiener Linien. Het netwerk bestaat uit 5 metrolijnen (U-Bahn), 28 tramlijnen (Straßenbahn of Bim) en 129 buslijnen (inclusief de nachtbussen).

Daar tussendoor rijden de treinen van de ÖBB (de Oostenrijkse tegenhanger van de NS), waaronder de S-Bahn. Hieronder lees je hoe het netwerk werkt, welk ticket je koopt en wat het kost.

Kort samengevat (prijzen 2026): een enkeltje kost €3,00 digitaal of €3,20 op papier, een 24-uursticket €9,70 digitaal of €10,20 op papier en een 7-dagenkaart €25,20 digitaal of €28,90 op papier. Tickets voor 48 en 72 uur verkoopt de Wiener Linien sinds 1 januari 2026 niet meer. Per 1 januari 2027 gaan de prijzen opnieuw omhoog.

De metro in Wenen

U-Bahn U4 rijdt metrostation Schönbrunn in Wenen binnen

Het metronetwerk in Wenen bestaat uit vijf lijnen: U1, U2, U3, U4 en U6. Het is de snelste manier om je door Wenen te verplaatsen. Bij praktisch alle bezienswaardigheden in Wenen vind je een metrostation in de buurt.

Overdag rijdt op bijna iedere lijn elke paar minuten een metro. Buiten de spits en in het weekend ligt de frequentie iets lager. In de nacht van vrijdag op zaterdag, van zaterdag op zondag en voor feestdagen rijdt de metro de hele nacht door, ongeveer elke 15 minuten. Dat de metro een succes is, zie je terug in de reizigersaantallen: in 2025 maakten ruim 903 miljoen passagiers gebruik van het netwerk van de Wiener Linien.

(Op de foto rijdt de metro station Schönbrunn binnen; dit station ligt deels bovengronds.)

Trams in Wenen

Lagevloertram (Niederflurtram) van de Wiener Linien in Wenen

De tram – in Oostenrijk Straßenbahn en in de volksmond Bim (van Bimmelbahn) – is een wezenlijk onderdeel van het openbaar vervoer in Wenen. Naast de metro verzorgen de trams een groot deel van het vervoer in de binnenstad en de buitenwijken. Er rijden 28 lijnen over bijna 225 kilometer spoor, met meer dan 1.000 haltes. Voor toeristen zijn tram 1 en 2 handig: die rijden over (een deel van) de Ringstraße langs de Staatsoper, de Hofburg en het parlement.

Steeds meer trams in Wenen zijn rolstoeltoegankelijk. De meeste trams zijn tegenwoordig zogenaamde lagevloertrams (Niederflurtram), zoals op de foto: de vloer bij de deuren is verlaagd, zodat je makkelijk instapt met een rolstoel, rollator of kinderwagen. Waar nodig schuift de bestuurder een rijplaat uit. Op de borden bij de halte zie je aan het rolstoelsymbool achter het lijnnummer of de volgende tram toegankelijk is.

Bussen in Wenen

Bus van de Wiener Linien in Wenen

In Wenen zijn dagelijks 129 buslijnen actief. Je vindt ze vooral in de stadsdelen zonder metro of tram, waar ze bewoners naar de dichtstbijzijnde stations brengen. In de binnenstad rijden een paar kleine citybussen, zoals de 1A, 2A en 3A, die door de smalle straatjes van de Innere Stadt rijden. Handig als je slecht ter been bent.

Nachtbussen rijden alleen ’s nachts en nemen dan grotendeels de route van de trams over. Je herkent ze aan de N voor het lijnnummer. Verder zet de Wiener Linien bussen in als vervangend vervoer (Schienenersatzverkehr) bij werkzaamheden aan tram- en metrosporen. Grote werkzaamheden vinden meestal in de zomervakantie plaats.

Meer over lijnen en routes lees je op onze pagina over trams en bussen in Wenen.

De S-Bahn – sneltreinen netwerk van Wenen

S-Bahn-trein van de ÖBB op een station in Wenen

Het netwerk van de S-Bahn wordt niet door de Wiener Linien beheerd, maar door de Oostenrijkse spoorwegen (ÖBB). De treinen verbinden de buitenwijken en steden rondom Wenen met de hoofdstad. Bij alle S-Bahn-stations in Wenen stap je makkelijk over op een tram of metro. Met een ticket van de Wiener Linien of een Vienna City Card mag je binnen zone 100 (Kernzone Wien) ook de S-Bahn gebruiken.

Let op: S-Bahn door het centrum dicht tot eind oktober 2027. Tussen Wien Hauptbahnhof en Wien Praterstern rijden tot en met 31 oktober 2027 geen treinen. De S7 vanaf het vliegveld rijdt daardoor alleen tot St. Marx, en de CAT is vervangen door een bus naar Wien Mitte. Vanaf het vliegveld neem je het best de Railjet of REX7 naar Wien Hauptbahnhof (ongeveer 15 minuten). Lees wat er verandert door de S-Bahn-afsluiting en hoe je van het vliegveld naar het centrum van Wenen komt.

Tickets en prijzen voor het openbaar vervoer in Wenen

Eén ticket is geldig in de metro, tram, bus en S-Bahn binnen Wenen. Digitale tickets (via de app of webshop) zijn ongeveer 5% goedkoper dan papieren tickets. Dit zijn de belangrijkste tickets voor bezoekers, met de prijzen van 2026:

TicketDigitaalPapierGeldig
Enkeltje€3,00€3,20Eén rit in één richting, overstappen mag
24 uur Wien€9,70€10,2024 uur vanaf afstempelen of activeren
7 dagen Wien€25,20€28,907 dagen vanaf afstempelen of activeren
Bron: Wiener Linien, prijzen geldig vanaf 1 januari 2026.
  • Enkeltje: geldig voor één rit in één richting. Overstappen mag, de reis onderbreken niet.
  • 24 uur Wien: onbeperkt reizen gedurende 24 uur vanaf het moment van afstempelen of activeren. Al bij drie of vier ritten per dag voordeliger dan losse kaartjes.
  • 7 dagen Wien: onbeperkt reizen gedurende 7 dagen. Je kiest zelf wanneer hij ingaat, dus niet meer van maandag tot maandag zoals de oude weekkaart. De papieren versie is overdraagbaar (telkens voor één persoon), de digitale versie staat op naam.
  • Vienna City Card: onbeperkt openbaar vervoer plus korting op veel bezienswaardigheden, voor 24 uur, 48 uur, 72 uur of 7 dagen.

48- of 72-uursticket? Die verkoopt de Wiener Linien sinds 1 januari 2026 niet meer. Ben je een lang weekend in Wenen, dan is een 7-dagenkaart vaak de voordeligste keuze; vanaf drie dagen is hij al goedkoper dan drie 24-uurstickets. Wil je toch een kaart voor 48 of 72 uur, dan kan dat alleen nog met de Vienna City Card.

Reizen met kinderen: kinderen tot 6 jaar reizen altijd gratis. Kinderen tot 15 jaar reizen gratis op zon- en feestdagen en tijdens de Weense schoolvakanties.

Prijzen 2027: per 1 januari 2027 verhoogt de Wiener Linien de tarieven. Een enkeltje kost dan €3,10 digitaal en €3,30 op papier. Zodra alle nieuwe prijzen officieel bekend zijn, werken we de tabel hierboven bij.

Waar koop je een ticket?

  • Digitaal: in de app WienMobil of in de webshop van de Wiener Linien. Goedkoper, en je hoeft niets af te stempelen.
  • Automaten: op alle metrostations en in veel trams. Je kunt er contant of met een pinpas of creditcard betalen.
  • Trafik: de Oostenrijkse tabakswinkel verkoopt ook papieren tickets.

Papieren tickets stempel je vóór de eerste rit af in een van de blauwe stempelautomaten bij de ingang van het metrostation of in de tram en bus. Zonder stempel is je ticket ongeldig. Digitale tickets hoef je niet af te stempelen. Let op: bij de controleurs kun je geen tickets kopen.

Ticket afstempelen in een stempelautomaat van de Wiener Linien

Zwartrijden

Het is natuurlijk heel makkelijk om zonder kaartje in de U-Bahn of de tram te stappen; er zijn geen poortjes of controles bij de ingang. Toch is zwartrijden in Wenen een dure grap. Word je betrapt door een van de controleurs, dan betaal je direct €135, of €145 als je later betaalt via een betaalformulier. Vanaf 2027 wordt dat naar verwachting €140. De meeste controleurs dragen geen uniform, maar kunnen zich altijd legitimeren.

Vienna City Card

Ben je van plan veel te bezichtigen? Dan kan de Vienna City Card de moeite waard zijn. Met deze kaart reis je onbeperkt met de metro, trams, bussen en de S-Bahn binnen Wenen (zone 100), en krijg je korting bij onder andere Schloss Schönbrunn en veel andere attracties.

  • 24 uur: €19
  • 48 uur: €31
  • 72 uur: €37 (openbaar vervoer zelfs 7 dagen geldig)
  • 7 dagen: €39

Bij de automaten en in de app van de Wiener Linien koop je alleen de versies voor 24 uur en 7 dagen. De andere varianten bestel je online of koop je bij de toeristeninformatie. De Vienna City Card bestel je online en betaal je makkelijk met iDEAL.

Vienna City Card voor het openbaar vervoer in Wenen

Koop je de kaart digitaal (als pdf of in de ivie-app), dan hoef je niets af te stempelen. Een papieren kaart stempel je vóór de eerste rit één keer af. Twijfel je of de kaart zich voor jou terugverdient? Lees dan onze uitgebreide pagina over de Vienna City Card.

Veelgestelde vragen over het openbaar vervoer in Wenen

Wat kost het openbaar vervoer in Wenen?

In 2026 kost een enkeltje €3,00 digitaal of €3,20 op papier. Een 24-uursticket kost €9,70 (digitaal) of €10,20 (papier) en een 7-dagenkaart €25,20 (digitaal) of €28,90 (papier). Per 1 januari 2027 stijgen de prijzen.

Bestaat het 48- of 72-uursticket nog?

Nee, de Wiener Linien verkoopt sinds 1 januari 2026 geen 48- en 72-uurstickets meer. Alternatieven zijn het 24-uursticket, de 7-dagenkaart of de Vienna City Card, die nog wel voor 48 en 72 uur bestaat.

Moet ik mijn ticket afstempelen?

Papieren tickets wel, vóór je eerste rit. Digitale tickets uit de app of webshop zijn direct geldig en hoef je niet af te stempelen.

Rijdt de metro in Wenen ’s nachts?

Ja, in de nachten voor zaterdag, zondag en feestdagen rijdt de U-Bahn de hele nacht door. Op andere nachten nemen nachtbussen (herkenbaar aan de N) het over.

Nieuwsbrief

Gratis tips voor je stedentrip naar Wenen

meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief met tips, aanbiedingen, wandelroutes door Wenen.

We sturen je geen spam! Lees ons privacybeleid voor meer informatie.

Laatste tips & verhalen uit Wenen

  NU: Stedentrip Wenen incl. vlucht vanaf € 218 Bekijk de AANBIEDING